Self Signed SSL – Ücretsiz SSL Sertifikası

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda Self Signed SSL’den bahsedeceğim. Ücretsiz bir SSL tipidir. İnternette kullanımı uygun olmasada lokalde çalışan sistemlerle kullanılabilir.

Self Signed SSL’i tarayıcılar desteklemez, manuel olarak tarayıcınıza SSL’li tanıtmanız gerekmektedir.

Öncelikle srt ve cer dosylarımızı oluşturmak için, openssl ve Ron Bieber isimli kardeşiğimizin hazırlamış olduğu scripti alıyoruz.(Linux üzerinde çalıştırıyoruz.)

Ev dizininize generateSSL.sh olarak kaydedin ve gerekli izinleri verin(Çalıştırılabilir izni). Sıra geldi nasıl kullanacağımıza..

Yukardaki komutu Uç Birim (Konsol)’dan çalıştırdıgınızda aşağıdaki gibi oluşturulmaya başlandığının bilgisini verecektir.
İlk 3 satırda şifreleme anahtarı isteyecektir. İstediğiniz gibi belirtebilirsiniz. (Örneğin: myazarcSecUrity1922). İkinci satırda şifreleme anahtarını tekrar girmenizi istiyor. Üçüncü satırda ise oluşturmuş olduğumuz keyi yeniden giriyoruz. Diğer istenen bilgileri Enter’layarak geçebiliriz.

 

Ve böylece bulunduğunuz dizinde www.siteadresi.com.crt ve www.siteadresi.com.key dosyaları oluşuyor. Böylece SSL’imiz oluşmuş oluyor. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi doğrudan tarayıcımız tanımayacaktır. www.siteadresi.com.crt dosyasını tarayıcımıza import etmemiz gerekiyor. Tarayıcıya import ettikten sonra https:// protokulünü sorunsuz kullanabilirsiniz.

Kaynak: http://www.clintharris.net/2009/self-signed-certificates/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir