Özel Url Protokolü Tanımlama – User-Specific URL Protocol Handler

Merhaba arkadaşlar; bu yazımızda ftp,http,https gibi kendi protokollerimizi nasıl oluşturacağımızı ve bunlarla nasıl masaüstü uygulamalarını çalıştırabileceğimizi anlatacağım.

Senaryomuz şöyle; yazdir.exe diye bir programım var, yazıcı kontrollerini, form tasarımlarını buradan yapıyorum. Bunu web tabanlı uygulamamdan bu programıma parametreler göndererek yöneteceğim. Dolayısıyla ben internet tarayıcımdan Faturayı Yazdır butonuna tıkladığımda yazdırılacak belge ile ilgili parametreyi göndereceğim. Program bu parametreyi alacak kendi içinde işleyerek yazıcıya gönderecek.

Zor değil ama, bu konuda nerdeyse hiç kaynak yok. Lafı uzatmadan hemen başlayalım 🙂

Bu işlemi regeditten yapacağız. Registry dosyamız aşağıdaki şekilde:

 

Öncelikle çalıştıracağımız programın tam yolunu alalım.
C:\myazarc\blog\yazdir.exe
Programın yolunu belirtmek için:
\”C:\\myazarc\\blog\\yazdir.exe\”
şeklinde özel karakterlerin başına \ getirerek düzenliyoruz.
Protokolümüzü belirliyoruz, ben mycYazdir olarak belirliyorum. Böylece Registry dosyamızı aşağıdaki şekilde düzenliyoruz.

Bu dosyayı protokol.reg ismiyle kaydediyoruz. Ve ardından çalıştırıyoruz. Onay pencerelerine onay veriyoruz.

Deneme amaçlı html dosya oluşturuyoruz. a tagının href parametresine protokolümüzle beraber programımıza göndereceğimiz parametreyi yazıyoruz.

Bu html dosyayı internet tarayıcımızda açtığımızda Faturayı Yazdır linkine tıkladığımızda programız açılıyorsa/çalışıyorsa herşey yolundadır. Çalışmıyorsa adımları dikkatlice kontrol ediniz. 🙂

Unutmadan, programınızı konsoldan parametre alabilir halde yazın. Programa parametre olarak mycYazdir://faturaid=25 gelecektir.Gelen parametreyi programınızda parçalayıp kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir