Merhaba arkadaşlar; uzun bir aradan sonra bir projeyi daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Arduino Otomatik Sulama Sistemi. Bu projeyi 3 aşamada bitirmeyi düşünüyorum.

1) Amaç ve Malzemeler
2) Devre Şeması
3) Kodlama

1) Amaç ve Malzemeler

Evimde bir kaç çiçek ve kaktüs var. Kaktüsler her ne kadar çok fazla suya ihtiyaç duymasada bazen ne zaman suladığımı unutabiliyorum. Bunu çözmek içinde toprakdaki nem miktarına bakarak otomatik bir sulama sistemi yaparak sulamasını istiyorum. Şuan sadece kaktüslerim için bir sulama sistemi geliştireceğim. 5 kaktüsüm var. Ortalama 2 haftada bir 3 su bardağı su veriyorum. Ve ölçmem gereken bir konu var. nem miktarı sürekli azalıyormu yoksa belirli bir süre sonra sabit mi devam ediyor? Yani 10 gün sonra toprakdaki nem yüzde 5’e düşüp kalan 4 gün hep yüzde 5 olarak mı devam ediyor yoksa düşmeye devammı ediyor. Bunu uzun bir süre takip edeceğim. Böylelikle bu bilgiyi öğrenip devreye timer eklemem gerekiyor mu onu öğreneceğim.

Bu şekilde kafama takılan noktayı hallettikten sonra hesaplamaları ve kodları ona göre hazırlayacağım.

Kullanılması gereken malzemeleri paylaşalım ardından bir kaç bilgi ve nerden temin edebileceğinizin bilgisini vereceğim 🙂

Edit:

Biraz deneme ve araştırmadan sonra kaktüsümü sulamak için timer’a ve bunun içinde bir kaç malzemeye gerek var aşağıda belirtiyorum. Timer’a kullanma sebebim nem 0 olduktan sonra sulamak için 4 gün daha beklemek gerekiyor. Eğer basit nem oranı 0’a düşmeyecek ve bekleme yapmayacak sistem düşünüyorsanız bu proje biraz büyük kapsamlı kalır. Onun için internete bulunan basit sistemleri kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

Malzemeler:

  • Arduino Uno
  • 9V Pil
  • Breadboard
  • Bolca erkek-erkek,dişi-erkek,dişi-dişi Jumper kablo
  • 1 Adet Sıvı Pompalama Motoru (Dalgıç pompa veya harici pompa alabilrisiniz.)(RS-360SH Harici pompa alacağım)
  • Toprak Nem Sensörü
  • Timer(DS 1307 Kit)
  • AT24C02 EEPROM

Tedarikçiler:

Timer(DS 1307 Kit): http://www.roboweb.net/ds1307-real-time-clock-kit-rw-ml-1517.html
Diğer Malzemeler: http://www.robotistan.com