Arduino Labirent Çözen Robot – 2) Devre Bağlantı Şeması

Merhaba arkadaşlar. Bir önceki yazımızda Arduino ile labirent çözen robot projemize giriş yapmıştık. 4 başlıkta inceleyeceğimizi belirtmiştik.

1) Teknik Bilgi ve Malzemeler
2) Devre Bağlantı Şeması
3) Mantık ve Kodlama
4) Test ve Geliştirme

Bu yazımızda devre bağlantı şemasını paylaşacağım. Sözü uzatmadan fritzing‘de hazırlamış olduğum çizimi ve proje dosyasını paylaşıyorum. Öncelikle 4 tane rölemizi 1,2,3,4 olarak numaralandırıp bağlantılarını yapıyoruz. 5V girişlerini 2,3,4,5 dijital pinlerne bağlıyoruz. 1. ve 2. röleleri ileri-geri komutu için, 3. ve 4. röleleri sağa-sola dönmek için kullnacağız. 1. ve 2. röleleri 4. ve 5. dijital pinlere, 3. ve 4. röleleri 2. ve 2. dijital pinlere bağlıyoruz. Rölerin GND bacaklarını Arduino GND’ye bağlıyoruz. Voltaj ayarlayacağımız iki pini Harici 6V pil bağlantısına bağlıyoruz. Diğer kalan 4 pinde iki motorla bağlantısını yapıyoruz.

Geri giderkende robotu kontrol etmek istediğim için 4 tane Ultrasonik Mesafe sensörü kullanıyorum. 5V ve GND bağlantılarını Arduino’dan yapıyoruz. Trig pinlerini 6,7,8,9 dijital pinlerine bağlıyoruz. Echo pinlerini 10,11,12,13 dijital pinlerine bağlıyoruz.

Genel olarak bağlantımız bu kadar.

Fritzing Proje Dosyası: Labirent Çözen Robot

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir